صفحه ی جاری Skip Navigation Linksخانه > اخبار > شرح خبر
آمار سايت
kf0d

English Pages
kf0d

About PPFI

نشريه نوسازي، شماره سيزدهم با مطالبي در خصوص تسهيلگري منتشر شد.
تاریخ درج خبر: kf0d پنج شنبه 6/5/1390 9:16:31
عنوان خبر: نشريه نوسازي، شماره سيزدهم با مطالبي در خصوص تسهيلگري منتشر شد.
kf0d

اين نشريه به مرور تجربيات دوساله تسهيلگري سازمان نوسازي شهر تهران در دفترهاي محلي نوسازي مي پردازد.

kf0d

ساير مقالات ويژه اين نشريه عبارتند از: الگوي توانمندسازي اجتماع محور در راستاي توسعه محلي و کاهش فقر قابليتي، نهادسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده با رويکرد بهره مندي از قابليت ها و ظرفيت هاي نهادهاي سنتي – مذهبي، نکاتي در باب تسهيلگري در نوسازي بافت هاي فرسوده، نقش کنشگران در طرح هاي توانمندسازي اجتماع محور براي نوسازي و بهسازي محلات، بازآفريني محله: تسهيل نمودن مشارکت جامعه محلي. گفتگوي بخش ويژه نشريه با سعيد نوري نشاط و پروين پاکزادمنش در خصوص تسهيلگري است. همچنين گزارش يک ميزگرد در خصوص آسيب شناسي فعاليت هاي تسهيلگري سازمان نوسازي شهر تهران در دفترهاي نوسازي محلات در اين نشريه خواندني است. دربخش ايده و نظر، اين نشريه به تجربه دفتر تسهيلگري نوسازي محله جولان، در شهر همدان مي پردازد.

در بخش تازه ها، عناوين زير آمده است: دفتر دهم از دفترهاي نوسازي بافت هاي فرسوده با موضوع تسهيلگري، معرفي نشريات محلي دفترهاي محلي نوسازي، معرفي کتاب هاي توانمندسازي اجتماع محور به همراه معرفي مؤسسه توانمندسازي فرهيخته.

سردبير اين نشريه (سيد محمود ميريان) در سرآغاز اين نشريه چنين نوشته است :

"مدتهاست که موضوع بافت‌هاي فرسوده در کشور مطرح شده است؛ تلاش‌هاي فراوان، تهيه طرح‌هاي متعدد و صرف هزينه کم‌يا زياد، هيچ يک نتوانسته است منجر به اقدامات اجرايي قابل‌توجهي در حوزه نوسازي و تجديدحيات شهري گردد. متخصصان و مديران شهري، هريک بنا به ديدگاه و توان خود، کوشش نموده اند تا گامي به سوي حل اين مشکل بردارند. ليکن تحقق نوسازي بافت‌هاي فرسوده، با توجه به وسعت زياد و ابعاد و پيچيدگي‌هاي مختلف آن، نيازمند برنامه‌ريزي مناسب و رويکرد ويژه است. اين برنامه نه تنها بايستي واقعي و مبتني بر ابعاد مختلف مسأله باشد؛ بلکه بايد در تناسب با نياز ساکنان و شرايط محلي شکل گيرد.
اين همان موضوعي است که سازمان نوسازي شهر تهران را برآن داشته تا با رويکردي متفاوت با معضلات موجود در بافت‌هاي فرسوده روبرو شود. اين روسيکرد که همان توسعه با محوريت مردم مي باشد، مستلزم حضور در محلات و ارتباط مستقيم با مردم و ساکنان محلي است. يکي از روش‌هاي عملياتي براي دستيابي به اين نوع ارتباط، تأسيس دفترهاي محلي نوسازي با هدف تسهيلگري است.
فعاليت اين دفترها، مبتني بر توجه ويژه بر ابعاد مختلف توسعه اجتماعي و فرهنگي است و اين بدان معناست که متوليان امر رويکردي فراتر از نوسازي کالبدي را مدنظر قرار داده اند؛ رويکردي که بر مبناي حضور و مشارکت مردم شکل گرفته است.
چنين برنامه‌اي نيازمند ارتباط مستقيم با تمامي نقش‌آفرينان عرصه نوسازي است تا برنامه‌ها مورد نقد، بررسي و تحليل قرار گرفته و با مشارکت ساکنان محلات فرسوده و يکايک نقش‌آفرينان، اصلاح شده و با شرايط محلي تطبيق يابد. بدين ترتيب فعاليت‌هاي اين دفترهاي محلي است که اولويت اجرايي ديگر اقدامات را روشن ساخته و فرآيند اجراي طرح‌هاي نوسازي را نظم مي‌بخشد.
علاوه بر موارد ذکر شده، دفترهاي تسهيلگري، مي‌توانند به‌صورت بخشي از ساختار تشکيلاتي مجريان نوسازي مناطق عمل نموده و در فرآيند اجرا دخيل گردند. با توجه به اينکه در قانون جديد "حمايت از احياء، بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده و ناکارآمد شهري" نقش ويژه‌اي براي مجريان در نظر گرفته شده است، فعاليت اين دفترها مي‌توانند بارقه‌هاي اميد را براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهر تهران روشن سازد."

براي خواندن اين نشريه به سايت اين نشريه مراجعه کنيد :

http://www.nosazionline.com

/

منو
  • صفحه اصلي
  • اخبار
  • مقالات
  • درباره ما
  • تماس با ما
  • کارگاه های آموزشی
  • کتاب های منتشره
  • نقشه سايت
طراحی و پیاده سازی : پدیده نگاران یاس