صفحه ی جاری Skip Navigation Linksخانه > مقالات > مشاهده مطلب
آمار سايت
kf0d

English Pages
kf0d

About PPFI

چهار نمونه مسئله براي استفاده در کارگاه حل مسئله
چهار نمونه مسئله براي استفاده در کارگاه حل مسئله

تعداد بازدید : 1825
چهار نمونه مسئله براي استفاده در کارگاه حل مسئله
kf0d

 

چهار نمونه مسئله براي استفاده در کارگاه حل مسئله

 درک بهتر فرآيند و محتوا

سعيد نوري نشاط


چهار مطالعه موردي زير را براي يک کارگاه حل مسئله در شهرستان اروميه طراحي کردم. گروه مشارکت کننده در کارگاه آموزشي، زنان سرپرست خانوار عضو گروه هاي هميار بودند. در هر يک موارد زير - که براي کارگاه حل مسئله از آنها استفاده کرده ام، براي گروه مسئله (يا مسائلي) پيش آمده است که گروه بايد نسبت به حل آنها اقدام کند. اين موضوع از دو جنبه اهميت دارد. يکي از نگاه تسهيلگر يکي از نگاه شرکت کنندگان در گروه براي حل مسئله. خوب از نگاه تسهيلگر اين مهم است که براي حل مسئله بايد چگونه فرآيندي را طراحي کند و البته براي شرکت کنندگان اين مهم است که چگونه بايد به حل مسئله کمک کنند. اينک خودتان را به جاي تسهيلگر بگذاريد و در هر مورد بگوييد که براي آن چه روشي را انتخاب مي کنيد. در اين حالت فقط به فرآيند (يا روش) بيانديشيد، تلاش کنيد که با رويکردهاي متفاوت فرآيند را طراحي کنيد. يک بار هم خودتان را به جاي شرکت کنندگان بگذاريد و بگوييد که در باره آن موضوع چطور فکر مي کنيد. در اين حالت، فقط به محتواي بيانديشيد –تلاش کنيد که راه حل هاي متفاوت را در نظر بگيريد. پس از آنکه چنين کرديد، سعي کنيد که رابطه بين فرآيند و محتوا را به دست آوريد. در اين حالت، بهتر متوجه مي شويد که تکنيک هاي مختلف ممکن است راه حل هاي متفاوتي را به دست دهند.

kf0d

 

(1)

دختران جوان روستا به همراه يکي از زنان سرپرست خانوار با هم يک گروه تشکيل داده اند و شرکتي را در طبس به ثبت رسانده اند. کار اين دختران جوان روستا، توليد صنايع دستي است ولي هيچکدام تجربه چنداني ندارند. بعد از مدتي، تلاش مي کنند که با توليد سبدهايي که از برگ هاي درخت خرما تهيه مي شود، آشنا شوند. تهيه برگ هاي درخت خرما و نيز بافتن اين سبدها از نظر اين درختان يک فرآيند پر زحمت مي آيد. بعد از مدتي متوجه مي شوند که برخي از زنان سالمند ر روستا چنين سبدهايي را مي بافند. براي همين به اين زنان نزديک مي شوند و با مذاکره با آنها، آنها را متفاعد مي کنند که برايشان سبد ببافند. اين دختران شروع به بازاريابي اين سبدها مي کنند و موفق مي شوند که در شهر طبس نيز غرفه اي براي فروش داشته باشند. مدتي کارها خوب پيش مي رود، تا يک روز متوجه مي شوند که اين زنان ديگر حاضر نيستند برايشان سبد ببافند. آنها نمي دانند چه کار کنند زيرا اگر ديگر اين زنان اين سبدها را نبافند، گروه آنها ديگر نمي تواند درآمدزايي کند.

 

(2)

گروهي از زنان در ورامين که هر يک (به واسطه شوهرهايشان يا اقوامشان يا دوستان) زمين هاي کوچکي در اختيار داشتند، با هم يک تعاوني تشکيل دادند و شروع به سبزي کاري در اين زمين ها نمودند. پروژه به خوبي طراحي شد و بعد از مدتي اين زنان مشغول بسته بندي يا آماده سازي اين سبزي ها براي فروش شدند. کار به گونه اي پيش رفت که حتي وارد قرارداد با فروشندگان مختلف شدند به گونه اي که تمام سبزي هاي آنها به فروش مي رفت. طولي نکشيد که مأموران اداره بهداشت متوجه شدند که چنين کاري در حال انجام شدن است. مأموران بهداشت مانع از اين کار شدند با اين استدلال که اين سبزي ها با آب فاضلاب شهر تهران آبياري مي شود و به اين واسطه، سبزي ها سالم نيستند. اين زنان تلاش بسياري کردند که بتوانند مجوزي براي توليد دريافت کنند اما موفق نشدند. اکنون اين زنان بايد چه کار کنند ؟

 

(3) 

يکي از زنان علاقه مند به نگهداري از سالمندان، تمام اعضاي خانواده خود را به صورت يک گروه سازمان داد و با تشکيل يک تعاوني و به کار گيري يک پزشک در خانواده شان به عنوان عضو اصلي گروه، از بهزيستي مجوزي براي تشکيل يک خانه سالمندان گرفت. وي که بسيار به اين کار علاقه مند بود و اين کار با حوصله تمام انجام داد، تمام تلاش خود را کرد که يک خانه سالمندان بسيار با کيفيت راه اندازي کند.. همه اعضاي خانواده تمام دارايي هاي خود را فروختند و يک خانه مناسب و شيک درخور نگهداري از سالمندان را در تهران خريداري کردند. اما در همان ابتداي کار به يک مانع بزرگ برخورد کردند: هيچ مشتري نداشتند. در واقع پس از طي اين مسير سخت براي گروه سازي، برنامه ريزي، اخذ مجوز از بهزيستي، فروش اموال خود و خريد خانه و تجهيز آن خانه، اينک هيچ درآمدي نداشتند؟ آنان چه بايد بکنند ؟

 

(4)

در روستايي در کرمانشاه يکي از خانم هاي روستايي به نام زهرا خانم به زنبورداري علاقه مند مي شود. زهرا با سختي اين کار را ياد مي گيرد. و بتدريج شروع به زنبورداري مي کند. ولي گروه زيادي از زنان روستا را در قالب يک تعاوني گرد مي آورد و بتدريج شروع به ايجاد صنايع تکميلي نظير باغ گل و توليد گياهان دارويي نيز مي کنند. کارشان در روستا بشدت مي گيرد. اما در اين راه، يکي از اعضاي گروه به نام کوکب، تصميم مي گيرد که با شوهرش (که باغ گل داشت) خودشان مجزا به زنبورداري اقدام کنند. طولي نکشيد که گروه از هم متلاشي شد و هر يک جداگانه به زنبورداري مشغول بودند. زهرا از اين اتفاق ناراحت بود زيرا دلش مي خواست که اين مردم همه با هم مي ماندند. زهرا اينک بايد چه کار کند ؟

تاریخ انتشار : kf0d
پنج شنبه 15/1/1392 3:16:49
نظرات کاربران : 0 نظر
منو
  • صفحه اصلي
  • اخبار
  • مقالات
  • درباره ما
  • تماس با ما
  • کارگاه های آموزشی
  • کتاب های منتشره
  • نقشه سايت
طراحی و پیاده سازی : پدیده نگاران یاس